Domy z prefabrykatów

Wiele osób wciąż nieufnie pochodzi do tematyki domów z prefabrykatów, zwłaszcza tych drewnianych. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że budynek musi być murowany, a sam proces budowy zajmuje nawet kilka lat. Tymczasem okazuje się, że wcale nie musi być to długie i męczące.

Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów z prefabrykatów – materiałów drewnopodobnych, drewna, PCV, płyt wiórowo-cementowych, betonu czy kermzybetonu. Zwykle firmy tego typu oferują swoim klientom cały pakiet usług, od projektu budynku, poprzez jego montaż na płycie fundamentowej oraz pokrycie dachu, a także zamontowanie wszystkich drzwi i okien. Gwarancja na konstrukcję wynosi najczęściej 25 lat. Z gotowych elementów buduje się już w zasadzie wszystko – ściany z izolacją i ociepleniem, konstrukcję nośną, a także dach. Całość może powstać już w zaledwie kilka dni, oczywiście pod warunkiem, że są już gotowe fundamenty. Płyta fundamentowa powinna być idealnie równa.

Nieprawdziwe jest przekonanie, że dom tego typu nie sprawdzi się w polskim klimacie. Ściany prefabrykowanych domów mają bowiem niski współczynnik przenikania ciepła, a więc są m.in. bardzo energooszczędne. Jest to niezwykle ważne w świetle przepisów unijnych, które nakładać będą na właścicieli budynków obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Tego typu certyfikat energetyczny pozwala na zorientowanie się w przyszłych kosztach eksploatacji. Określa on bowiem ilość energii zużywanej do ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji domu.

 

Related Posts